მერაბ ბერძენიშვილის შექმნილ ქანდაკებას ისტორიული მემკვიდრეობის სტატუსი მიენიჭა
იცოდით, რომ ავსტრიის ქალაქ იმსტში, სადაც პირველი ბავშვთა სოფელი აშენდა, დგას ჰერმან გმაინერის ძეგლი, რომელიც ცნობილი ქართველი მოქანდაკის - მერაბ ბერძენიშვილის შექმნილია? ეს ძეგლი საჩუქრად გადაეცა ავსტრიას, როგორც სიყვარულის და მადლიერების ნიშანი მსოფლიო მნიშვნელობის კეთილი საქმის კეთებისთვის.
ჩვენთვის განსაკუთრებულად აღსანიშნავი და სასიხარულოა, რომ წელს ამ ქანდაკებას ისტორიული მემკვიდრეობის სტატუსი მიენიჭა!
დოქტორი ჰერმან გმაინერი დაიბადა 1919 წლის 23 ივნისს ავსტრიის ტიროლის პატარა სოფელ ალბერშვენდეში მრავალშვილიანი, უბრალო მთიელი გლეხის ოჯახში. დედა მან ადრე დაჰკარგა. ოჯახზე და უმცროს და-ძმაზე ზრუნვა მისმა 16 წლის დამ – ელზემ იკისრა. სწორედ ელზესაგან ჩაენერგა ჰ.გმაინერს SOS სოფლების შექმნის იდეა. ჰერმანი ნიჭიერი ბავშვი იყო და დაიმსახურა სტიპენდია გიმნაზიაში სწავლის გასაგრძელებლად, ხოლო შემდგომ სამედიცინო განათლება მიიღო.
მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ჰერმან გმაინერმა საკუთარი თვალით ნახა ახალგაზრდა თაობისა და ლტოლვილების გაჭირვება: არ იყო გარჩევა კარგისა და ცუდისა, ოჯახის გარეშე დარჩენილ ახალგაზრდებში არაჯანსაღი კლიმატი სუფევდა, გაუფასურდა სულიერი ღირებულებები. ჰერმან გმაინერი ამ სიტუაციას მტკივნეულად განიცდიდა, რადგან თავად ჰქონდა გამოცდილი ომის გასაჭირი, როდესაც უბრალო ჯარისკაცად იბრძოდა აღმოსავლეთის ფრონტზე.
პირველი ბავშვთა
სოფელი იმსტში (1949 წ.)
ერმან გმაინერმა 600 ავსტრიული შილინგით, რაც 40 აშშ დოლარია, 1949 წელს შექმნა ბავშვთა სოფლების ასოციაცია და ამავე წელს საფუძველი ჩაუყარა პირველ ბავშვთა სოფელს ავსტრიის პატარა ქალაქ იმსტში, რომელსაც საოჯახო ფერმას უწოდებდნენ და რომლის დირექტორი თვითონვე იყო. ამის შემდგომ ის ხელმძღვანელობდა ასეთივე სოფლების მშენებლობას ევროპის სხვა ქვეყნებში. ჰერმან გმაინერი დიდ დროსა და ყურადღებას უთმობდა ბავშვებზე ზრუნვას, ამიტომ იძულებული გახდა საექიმო პრაქტიკა მიეტოვებინა. ის იმდენად შთანთქმული იყო ბავშვებზე ზრუნვით, რომ მისი დანარჩენი ბიოგრაფია, როგორც SOS სოფლების ისტორია იმგვარად იკითხება.
1960 წელს სტრასბურგში ასოციაცია „ბავშვთა სოფელი“ აღიარებული იქნა SOS ბავშვთა სოფლების ოფიციალურ წარმომადგენლად, ხოლო ჰერმან გმაინერი არჩეული იქნა მის პირველ პრეზიდენტად.
ჰერმან გმაინერი კორეაში
(1963 წ.)
1963 წელს ჰერმან გმაინერი კორეიაში მიიწვია კათოლიკე მისიონერმა ქალმა - მარია ჰეისენბერგმა, რათა მას თავად ენახა თუ რა მძიმე სიტუაციაში იყვნენ ბავშვები. ერთ საღამოს მათთან შემთხვევით კორეელი ბიჭი მივიდა. ისინი ხელებით ელაპარაკებოდნენ ერთმანეთს, რამაც სუყველანი გაართო და გაამხიარულა. ბიჭი დაანაყრეს. საღამოს წასვლის წინ მან ჯიბიდან ბრინჯის მარცვლები ამოიღო და მაგიდაზე დააწყო, თავად კი გაუჩინარდა. ამ შემთხვევის გამო ჰერმან გმაინერს დაებადა იდეა მთელ მსოფლიოში მოეკრიბა დახმარება ბავშვებისათვის. ასე ჩაეყარა საფუძველი მოძრაობას - “ბრინჯის მარცვალი 1 დოლარად“. ჰერმან გმაინერის ხელმძღვანელობით დაიწყო სახსრების მოგროვება მთელ მსოფლიოში SOS ბავშვთა სოფლების შესაქმნელად. სწორედ კორეაში აშენდა პირველი ბავშვთა სოფელი ევროპის გარეთ.
1963 წელს დაიწყო ბავშვთა სოფლების მშენებლობა განვითარებად ქვეყნებში; 1964 წელს შეიქმნა SOS სოფლების მსოფლიო გაერთიანება, რომლის პრეზიდენტიც 1985 წლამდე ჰერმან გმაინერი იყო. ამავე 1985 წელს მისი რეკომენდაციით პრეზიდენტად არჩეული იქნა SOS ბავშვთა სოფლის პირველი თაობის წარმომადგენელი ბ-ნი ჰელმუტ კუტინი. თავად ჰერმან გმაინერი 1 წლის შემდეგ, 1986 წლის 26 აპრილს გარდაიცვალა. ის აღიარებულია XX საუკუნის ადამიანად...

Founder of SOS Children's Villages
Hermann Gmeiner was born to a big family of farmers in the district of Vorarlberg, Austria, on 23 June 1919. His mother died while he was still a young boy, and his eldest sister Elsa took on the task of caring for the youngest of the children. He was a talented child and won a scholarship to attend grammar school.
Confronted with war orphans and homeless children
Having experienced the horrors of war himself as a soldier in Russia, he was then confronted with the isolation and suffering of the many war orphans and homeless children as a child welfare worker after the end of the Second World War. In his unswerving conviction that help can never be effective as long as children have to grow up without a home of their own, he set about implementing his idea for SOS Children's Villages.
Founding the first SOS Children's Village
With just 600 Austrian Schillings (approx. 40 US Dollars) in his pocket, Hermann Gmeiner established the SOS Children's Villages Association in 1949, and in the same year the foundation stone was laid for the first SOS Children's Village in Imst, a village in the Tyrolean region of Austria.
His work with the children and the development of the SOS Children's Villages organisation kept Hermann Gmeiner so busy that he finally decided to withdraw from the medical degree he had been studying towards.
Commitment to child-centred care: A mother, a house, siblings, a village
In the following decades, Gmeiner's life was inseparably linked with his commitment to a family-based care concept with the four pillars of a mother, a house, brothers and sisters, and a village. Given his focus on helping abandoned children, the rest of his biography reads like the history of SOS Children's Villages itself. Gmeiner served as village director in Imst, organised the construction of further SOS Children's Villages in Austria, and helped to set up SOS Children's Villages in many other countries in Europe.
In 1960, SOS Children's Villages International was established in Strasbourg, France, as the umbrella organisation for SOS Children's Villages, with Hermann Gmeiner as the first president.
The idea spread beyond Europe
In the following years, the activities of SOS Children's Villages spread beyond Europe. The sensational "grain of rice" campaign raised enough funds to allow the first non-European SOS Children's Village to be built in Daegu, South Korea, in 1963. SOS Children's Villages in Africa and South America followed.
By 1985, the result of Hermann Gmeiner's work was a total of 233 SOS Children's Villages in 85 countries. In recognition of his services to orphaned and abandoned children he received numerous awards. However, he was always at pains to stress that it was only thanks to the support of so many other people that it had been possible to achieve the goal of providing abandoned children with a permanent home, and that still applies today.
Hermann Gmeiner died in Innsbruck, Austria, in 1986. He is buried at the SOS Children's Village in Imst.